Wodniacy
Wodniacka Bydgoszcz
Pół żartem, pół serio można powiedzieć, że nie wypada odwiedzić Bydgoszczy i choć raz nie przyjrzeć się jej z perspektywy rzeki. Na turystów i mieszkańców czeka ku temu szereg możliwości, nie tylko związanych z pływaniem. Rzeka Brda, nierozerwalnie związana z sercem miasta, oferuje jedyną w swoim rodzaju przestrzeń do uprawiania wioślarstwa i żeglarstwa. Miłośnicy tych dyscyplin mogą skorzystać z oferty kilku wodniackich klubów i towarzystw sportowych.Miasto fantastycznie prezentuje się z pokładu houseboatu, czyli domu na wodzie, lub statku wycieczkowego, kursującego jako Bydgoski Tramwaj Wodny. To punkt obowiązkowy dla odwiedzających miasto turystów.Pasjonaci historii powinni odwiedzić Muzeum Kanału Bydgoskiego, w którym czeka wiele ciekawostek na temat Bydgoskiego Węzła Wodnego.Pływanie, wioślarstwo i sporty motorowodne – oto oblicze Bydgoszczy, jakie poznacie z bliska podczas Festiwalu „Ster na Bydgoszcz”. Tymczasem przedstawiamy wam wodniaków, którzy czekają na was zawsze – nie tylko podczas festiwalowego weekendu.
Odwiedź witrynęBydgoski Tramwaj Wodny
Bydgoszcz najpiękniej prezentuje się od strony rzeki. Zrewitalizowana Wyspa Młyńska, odnawiane bulwary nad Brdą, historyczna Śluza Miejska oraz wiele innych miejsc i widoków dostępnych z poziomu wody najlepiej poznawać podczas rejsu Bydgoskim Tramwajem Wodnym. Słonecznik I i II to nowoczesne i ekologiczne, bo napędzane energią słoneczną jednostki, które na pokład zabrać mogą jednorazowo 28 osób. Główny przystanek tramwaju wodnego zlokalizowany jest na Rybim Rynku. Tam znajduje się aktualny rozkład rejsów oraz informacje na temat tras, które mogą ulegać zmianom w zależności od sytuacji na drodze wodnej. Ceny: bilet normalny 20zł, bilet ulgowy 15zł, czas trwania: około godziny. Tramwaje wodne kursują w sezonie letnim (od maja do września). Bilety dostępne są z wyprzedzeniem na stronie internetowej; przed planowaną wycieczką warto sprawdzić dostępność na wybrany dzień, bowiem Tramwaj Wodny to jedna z najpopularniejszych atrakcji Bydgoszczy, w sezonie miejsca są często wyprzedane.
RejsyBarka Lemara
Pracownia Barka Lemara to pracownia Miejskiego Centrum Kultury, która zajmuje się propagowaniem bydgoskiej historii oraz jej tożsamości wśród mieszkańców miasta, regionu i Polski.W ładowniach i na pokładzie Barki odbywają się koncerty, spektakle teatralne, spotkania literackie, plastyczne, wieczory autorskie., duże wydarzenia plenerowe (WOŚP, Ster na Bydgoszcz, Region Pełen Lata). Na barce odbywają się również różnego rodzaju warsztaty dla dzieci jak chociażby - „Poranek Rodziny” z cyklu „Ruch w rodzinie”, część warsztatów dla Pań z Koła Gospodyń Miejskich. Barka to również miejsce spotkań dla bydgoskich seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Barka Lemara jest również zapleczem dla bydgoskich festiwali, które na stałe wpisały się już w kalendarz miejskich wydarzeń. Są to: Festiwal Filmów Animowanych Animocje, festiwal-Zawody w Przechodzeniu przez Rzekę, Festiwal Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion, festiwal kuglarzy Busker Fest.Ładownie oraz pokład barki „Lemara” są stałym miejscem spotkań oraz organizacji cyklicznych wydarzeń tożsamościowych adresowanych dla rodzin szyperskich, takich jak m.in. - „Dni Morza”, zabawy szyperskie – „Pod Ferdeką”, zaduszki szyperskie, szyperska wigilia, oraz stałe comiesięczne spotkania rodzin szyperskich i osób związanych z Żeglugą Śródlądową.Przedstawiciele MCK docierają do nestorów szyperskich rodzin, oraz kapitanów rozpoczynających swą karierę nierzadko jeszcze w epoce, parowców i barek holowanych - ocalone świadectwa tych ludzi, są unikatowe i bezcenne. Dodatkowym walorem edukacyjnym, dla mieszkańców miasta Bydgoszczy, jest prowadzenie izb muzealnych na pokładzie barki Lemara, oprowadzanie wycieczek, grup zorganizowanych, pojedynczych turystów. MCK zatrudnia na pokładzie barki wyspecjalizowany personel dawnych marynarzy żeglugi bydgoskiej.Barka Lemara jest jednym z piętnastu obiektów poprzemysłowych, który znajduje się na „Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O”.
Odwiedź witrynęMuzeum Kanału Bydgoskiego
Od początku swojego istnienia Muzeum Kanału Bydgoskiego realizuje wydarzenia związane z promocją Bydgoskiego Obszaru Wodnego, w tym wystawy, imprezy plenerowe, spływy kajakowe, plenery fotograficzne i malarskie. Realizuje również projekty naukowe, w tym konferencje czy publikacje. Placówka gromadzi zdjęcia i eksponaty związane z Kanałem Bydgoskim. Dziś można tu zobaczyć wystawę Kanał Bydgoski – 240 lat historii, makiety Kanału Bydgoskiego i Wyspy Młyńskiej, śluzy trapezowej, śluzy Okole oraz hamburkę – wioślarską dębową łódź z początku XX wieku, którą pływano po Brdzie i Kanale jeszcze w II połowie XX wieku. Muzeum znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie tzw. Starego Kanału, otoczonego unikatowymi plantami z bogatym starodrzewem.
Odwiedź witrynęBydgoskie Towarzystwo Żeglarskie
Bydgoskie Towarzystwo Żeglarskie powstało w sierpniu 2005 roku z inicjatywy grupy entuzjastów żeglarstwa. Pierwszym prezesem stowarzyszenia został jeden z założycieli Andrzej Maciejewski.Towarzystwo zajmuje się szkoleniem żeglarskim dzieci i młodzieży na łodziach klasy Optimist, ISA-407 oraz 420. Organizujemy obozy żeglarskie, zgrupowania oraz regaty. W 2012 roku powstała Żeglarska Akademia Malucha w której obecnie przygotowujemy najmłodsze dzieci do uprawiania żeglarstwa.
Odwiedź witrynęHouseboaty La Mare
Houseboat to nowoczesne rozwiązanie skierowane do każdego, kto chce przeżyć coś niebywałego, również do hoteli, urzędów miasta czy firm, które chciałyby promować swoją działalność poprzez niecodzienną lokalizację swoich lokali czy biur - na wodzie.Warto zaznaczyć, że Houseboat to nie tylko wypoczynek na wodzie, ale również zwiedzanie na rowerach okolicy i zabytków tam się znajdujących.
Odwiedź witrynęWakePark Bydgoszcz Myślęcinek
Wyjątkowe miejsce położone 2 km od centrum Bydgoszczy. Jesteśmy w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „MYŚLĘCINEK”, największym miejskim parku w Polsce. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się skate park, ścieżki do uprawiania wszelkich sportów, Ogród Fauny i Flory, Ogród Botaniczny, Park Rozrywki z Lunaparkiem – to wszystko sprawia, że w każdy weekend Myślęcinek odwiedza kilka tysięcy osób, głownie aktywnie spędzających swój wolny czas.Wakepark Bydgoszcz to plaża, letni bar, dwa boiska do siatkówki, namiot na 500 osób. Dzięki temu odwiedzają nas nie tylko sportowcy ale całe rodziny. Centralnym miejscem jest wyciąg do wakeboardu Sesitec 2.0 z profesjonalnymi przeszkodami – kicker spine i rooftop firmy Wakepro.
Odwiedź witrynęSUP Bydgoszcz
W ciągu roku każdy z nas wybiera inną formę aktywności, ale latem kiedy za oknem świeci słonce i temperatura znacznie wzrasta, wzrasta też nasza chęć do spędzania czasu nad wodą. SUP daje nam możliwość aby zwiedzić miasto z nowej perspektywy i obcować z rzeką. Od dawna wiemy bowiem, że aktywny wypoczynek daje nam więcej dobrego niż bierny. Nawet 20 minutowa zabawa na desce z wiosłem, poprawia naszą kondycję, koordynację, równowagę i siłę.
Odwiedź witrynęKlub Sportów Wodnych
Klub miłośników żeglarstwa i sportów wodnych. Prowadzi na Brdyujściu przystań jachtową wraz z pełną infrastruktura: cumowanie, slip, zaplecze socjalne. Mieszkańcom Bydgoszczy nieodpłatnie udostępnia rowery wodne.
Odwiedź witrynę