Bydgoszcz, Wyspa Młyńska, Przystań.

Przystanek KONTYNENTY, czyli rozmowy z ciekawymi ludźmi

Michał Woroch

Michał Woroch


Joanna Pajkowska

Joanna Pajkowska


Dorota Chojnowska

Dorota Chojnowska


Ewa Kruszewska i Dariusz Kamiński

Ewa Kruszewska i Dariusz Kamiński


Magdalena Konik

Magdalena Konik


Marek Mazur

Marek Mazur


Dagmara i Leszek Jureccy

Dagmara i Leszek Jureccy


Krzysztof Story

Krzysztof Story


Kamila Kielar

Kamila Kielar


Dziewięć spotkań z podróżnikach proponujemy Wam w ramach Przystanku KONTYNENTY. Patronem strefy jest magazyn „Kontynenty”.

Wydarzenia tegorocznego festiwalu Ster na Bydgoszcz są podzielone na bloki tematyczne. Pierwszy z nich to podróże, czyli cykl spotkań z wyjątkowymi ludźmi, którzy zdobywają szczyty, pokonują rzeki i oceany, przemierzają pustynie i… Polskę, by dotrzeć do miejsc, o których wielu z nas nawet nie słyszało. Realizują swoje pasje, godząc je z pracą, mimo życiowych ograniczeń. Spotkania zaplanowano na trzy dni festiwalowe. Poprowadzi je Dariusz Fedor, redaktor naczelny magazynu „Kontynenty”.

W piątek 21 czerwca o godz. 15.30 Przystanek KONTYNENTY zainicjuje Michał Woroch, który opowie o niezwykłej podróży z Ziemi Ognistej, przez dwie Ameryki aż na Alaskę. Woroch z przyjacielem stworzyli projekt Wheelchairtrip, który udowodnił, że można pokonać tę morderczą trasę, będąc osobą z niepełnosprawnością. O godz. 17.00 Joanna Pajkowska podzieli się wrażeniami z samotnego rejsu dookoła świata bez zawijania do portów. Jest pierwszą Polką, która  opłynęła świat non-stop. Ostatnim piątkowym spotkaniem będzie rozmowa z Dorotą Chojnowską o godz. 19.00, przemierzającą świat na bambusowym rowerze własnej konstrukcji. W Bydgoszczy będzie opowiadać o wyprawie po pustyni w Omanie.
W sobotę pierwszy pokaz odbędzie się o godz. 13.00 i poprowadzą go Ewa Kruszewska i Dariusz Kamiński, którzy opowiedzą o kajakowej wyprawie całą Wisłą (ponad 1000 km). Jednym z przystanków na tej trasie jest bydgoski Fordon. O 15.00 fotografka i blogerka Magdalena Konik przeniesie nas w dzikie rejony Gruzji, do Tuszetii, gdzie wspólnie z pasterzami przeprowadzała owce przez wysokie partie Kaukazu. Na zakończenie drugiego dnia Przystanku KONTYNENTY o godz. 17.00 Marek Mazur opowie o swojej wyprawie peruwiańską rzeką Rio Maranón, która po połączeniu z Ukajali przyjmuje nazwę Amazonka.
Podróżniczą niedzielę rozpocznie o godz. 13.00 spotkanie z Dagmarą i Leszkiem Jureckimi, którzy podzielą się doświadczeniem z wyprawy kajakami modułowymi po indonezyjskim archipelagu 1500 wysp. Wyprawy, w której wzięła udział także ich 4-letnia córka. Opowiedzą o snorkelingu na rafie, eksploracji nieodkrytych jaskiń czy noclegach na bajecznych plażach. O godz. 15.00 w wyprawę rowerową po Polsce zabierze nas Krzysztof Story. Spędził w drodze, przejechał 6000 km, dotarł do każdego z 16 województw. Wszędzie odwiedzał ten sam adres i rozmawiał z ludźmi, którzy pod nim mieszkają. Przystanek Kontynenty zakończy spotkanie z Kamilą Kielar o godz. 17, która opowie o swojej ponad 500-kilometrowej wyprawie kajakiem morskim do Kolumbii Brytyjskiej w poszukiwaniu tzw. niedźwiedzi duchów – to czarne niedźwiedzie, które dzięki rzadkiej mutacji są całkowicie białe.

Wszystkie spotkania odbędą się w sali konferencyjnej Przystani Bydgoszcz (ul. Tamka 2). Wstęp wolny.