Bydgoszcz, Wyspa Młyńska, Przystań.

Wystawa pejzaży marynistycznych Krzysztofa Candera (1936-2006)


Zapraszamy na taras Przystani Bydgoszcz na wystawę reprodukcji obrazów marynistycznych wybitnego artysty malarza, rysownika oraz mistrza tempery klasycznej, związanego z Bydgoszczą, Grudziądzem i Toruniem.

Artysta był profesorem na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów plastycznych. W swoim malarstwie nawiązywał do tradycji malarstwa holenderskiego i bizantyńskiej ikony.
Twórca malował obrazy z podtekstem symbolicznym w technice tempery klasycznej, charakteryzujące się precyzyjnym rysunkiem i kompozycją, czystym kolorem, zawierające duży ładunek emocjonalny.
Jego dzieła znajdują się w zbiorach Muzeów w Krakowie, Toruniu, Chorzowie, Bydgoszczy, Grudziądzu, Włocławku, Ostrowie Wielkopolskim. Obrazy są także w ważnych kolekcjach regionu Kujaw i Pomorza: w Pałacu w Ostromecku, Filharmonii Pomorskiej, Akademii Muzycznej i Operze Nova w Bydgoszczy oraz w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Ponadto znajdują się w kolekcjach prywatnych w Warszawie, Toruniu, Grudziądzu, Gdańsku, Paryżu, Wiedniu, Sztokholmie, Oldenburgu, Cincinnati, San Diego i Tunisie.