Bydgoszcz, Wyspa Młyńska, Przystań.

Szanty, szanty, szanty


Pisaliśmy już o Czterech Refach i Klangu, teraz czas na Ryczące Dwudziestki. Wystąpią sobotę o 15.30 w składzie: Andrzej Grzela „Qńa”; Wojciech Dudziński „Sęp”; Andrzej Marciniec „Martinez”; Bogdan Kuśka „Bodziec”; Łukasz Drzewiecki „Matrix”.

Od samego początku scenicznej przygody (1983 r.), los był dla nich łaskawy. Słysząc pełne radości piosenki żeglarskie, oraz potężnie brzmiące harmonią szanty – morskie pieśni pracy, obdarował ich licznymi nagrodami na festiwalach piosenki żeglarskiej. Swą passę rozpoczęli od festiwalu „TRATWA” ’83 w Katowicach, gdzie między innymi za piosenkę „Hiszpańskie Dziewczyny”, która do dnia dzisiejszego im towarzyszy, otrzymali III nagrodę. Jak sami twierdzą, każda otrzymana nagroda na festiwalu jest dla nich najważniejsza, a każdy gest sympatii i uśmiech ze strony publiczności, zapłatą i zachętą do dalszej pracy. Mimo wielu otrzymanych nagród, dwie z nich mają szczególne znaczenie dla zespołu – dwukrotne Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „SHANTIES” w Krakowie w latach 1984 i 1999.
Pięć, tylko i wyłącznie męskich głosów - a’cappella (wokalnie bez instrumentów), bądź z towarzyszeniem gitar, jest wizytówką zespołu. Na przestrzeni lat, tworząc nietuzinkowe aranżacyjnie utwory, wypracowali nowy, niepowtarzalny styl i charakterystyczne brzmienie. Nie boją się eksperymentów i nowinek muzycznych, a spektrum ich repertuaru sięga od romantycznych irlandzkich ballad i piosenek autorskich, poprzez opracowane w nowej formie wersje szant, piosenki o tematyce ekologicznej dla dzieci, humorystyczne miniatury muzyki klasycznej, do repertuaru gospel.
Niemalże, co roku odbywają zagraniczne wojaże, na drodze, których do dnia dzisiejszego, stanęły takie kraje, jak: Niemcy, kraje byłej Jugosławii, Węgry, Norwegia, Czechy, Słowacja, Kanada oraz Stany Zjednoczone. To właśnie w Ameryce, gdzie byli już trzykrotnie, jako jedyny „biały” zespół mieli możliwość zaśpiewania w kościele metodystów (Asheville NC 1994).
Wydaje się, że trwać będą wiecznie, a z pewnością ich piosenki, o których można już powiedzieć, że łączą pokolenia. Choć z każdym dniem są starsi i ponoć lepsi jak wino, nie poprzestają tworzyć, czego dowodem jest 12 wydanych płyt CD, oraz „worek” pomysłów, które zamierzają zrealizować w swoim trzecim już dziesięcioleciu.

Wszystkie koncerty szantowe:
24 czerwca, 14.00 – 15.30  Cztery Refy
24 czerwca, 15.30 - 16.45  Ryczące Dwudziestki
25 czerwca, 12.30 – 13.30  Od kałuży do oceanu – zespół KLANG dla dzieci
25 czerwca, 14.00 – 15.00  Wśród wichrów i burz – zespół KLANG