Bydgoszcz, Wyspa Młyńska, Przystań.

Ster na Bydgoszcz! Kierunek Barka!


Na barce Lemara zapraszamy pod pokład barki do wspólnej zabawy w budowanie holowników, statków i portów z klocków Lego. Dzieci odkryją też co przewoziły holowniki takie jak barka „Lemara”. Na dzieci czekać będzie wiele atrakcji: pod okiem kapitana barki wiązać będziemy supły z węzłów, ułożymy słowa ukryte w kodzie flagowym, rozwiążemy kilka zagadek i zakręcimy szyperskim kołem.

22.06.2018, piątek, godz. 16.00, barka Lemara, wstęp wolny, zapisy: piotr.drozdowski@mck-bydgoszcz.pl
Kreatywny Port Dziecięcy - warsztaty. Nowością tego dnia będzie prezentacja nowych makiety barek, które skrywać będą w swoich wnętrzach specjalne „mini towary” przewożone dawniej przez szyperskie barki.


23.06.2018, sobota, godz. 10.00, start Barka Lemara, wstęp wolny, zapisy: piotr.drozdowski@mck-bydgoszcz.pl
Bydgoskie kaczki, czasem dziwaczki – wycieczka
Prowadzący: mgr Monika Wójcik-Musiał (Towarzystwo Przyrodnicze „KAWKA”; edukator Ogrodu Botanicznego UKW w Bydgoszczy ).

Zajęcia będą składać się z dwóch części:
Część pierwsza - teoretyczna - polegać będzie na omówieniu gatunków kaczek lęgowych, przelotnych, zimujących oraz zalatujących, przedstawieniu uczestnikom cech poszczególnych gatunków kaczek, które to cechy pozwolą na ich rozpoznanie. Omówienie budowy piór ptaków wodnych, wyjaśnienie pojęcia szaty godowej oraz zachowań właściwych w terenie.
Cześć druga - terenowa - uczestnicy na podstawie zdobytej podczas prelekcji wiedzy będą rozpoznawać gatunki w terenie. Przeprowadzą obserwacje przy użyciu sprzętu optycznego (lornetka, luneta).

Zajęcia otworzą naszą wrażliwość na świadomość ekologiczną, różnorodność ptaków wodnych w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków kaczek występujących na Brdzie. Porozmawiamy na temat etyki obserwatora, czyli kształtowaniu wzorców związanych z rozmaitymi formami pomocy ptakom. Rozbudzimy ciekawość przyrodniczą i mamy nadzieje zainspirujemy mieszkańców do czynnej ochrony przyrody.


24.06.2018, niedziela, godz. 9.30, start Barka Lemara, wstęp wolny, zapisy: piotr.drozdowski@mck-bydgoszcz.pl 
Poranek rodziny (wydanie szyperskie) – warsztaty

Czerwcowy poranek obiera Ster na Bydgoszcz! A do tego zbliżają się wakacje, więc to dobra okazja, by przypomnieć sobie, co wynika z faktu, że Bydgoszcz leży nad Brdą. Na poranku rodzinnym wybierzemy się na krótki spacer i przyjrzymy się rzece i jej otoczeniu. A ponieważ jak zawsze będziemy na barce, to poznamy tajniki pracy marynarzy i poćwiczymy trudne marynarskie czynności. Zapraszamy!