Bydgoszcz, Wyspa Młyńska, Przystań.

POLSKA ŻEGLARSKA WYPRAWA ANTARKTYCZNA KATHARSIS II


Non-stop dookoła kontynentu Antarktydy wzdłuż i na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej. 23 czerwca w trakcie Festiwalu STER na BYDGOSZCZ odbędzie się pierwsze publiczne spotkanie w Polsce kapitana Kopera i Hanny Leniec - od czasu zakończenia ich światowego rejsu.

Celem rejsu jachtu Katharsis II pod komendą kapitana Mariusza Kopera i 8.osobowej załogi (Tomasz Grala, Hanna Leniec, Michał Barasiński, Magdalena Żuchelkowska, Wojtek Małecki, Ireneusz Kamiński, Piotr Kukliński, Robert Kibart), była próba ustanowienia żeglarskiego rekordu świata (na trasie z Kapsztadu , RPA - do Hobart w Australii) podczas żeglugi non-stop dookoła kontynentu i jak najbliżej Antarktydy, wzdłuż i na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej. Cel został zrealizowany: antarktyczna pętla została zamknięta 20 marca 20018 roku, a żegluga po kręgu została dokonana ba południe od 62 stopnia szerokości geograficznej południowej

Wyprawa została dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie - do młodych kobiet (i ich rodzin) i jest realizowany od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie.

Opracował: J.J. Cieliszak JJC@MediaPartners.pl
źródło: "Wyprawa Antarctic Circle 60 S.pl"